Sklep internetowy – jaki rodzaj działalności najbardziej opłacalny?

Żyjemy w czasach, w których internet odgrywa kluczowe znaczenie w życiu każdego z nas. Obecnie nie wyobrażamy sobie już życia bez sieci, ponieważ w cyberprzestrzeni jest obecne tak wiele możliwości, że trudno z nich dobrowolnie zrezygnować. Używamy internetu do wszelkiego rodzaju aktywności takich jak rozrywka, zakupy, finanse, umawianie się na wizyty lekarskie, czy powszechna komunikacja poprzez portale społecznościowe. Tak mocno zżyliśmy się z Internetem, że stał się on tak naprawdę częścią nas samych. Wiele osób zaczyna stwierdzać, że dość mają katorżniczej pracy na etacie i spróbują zarabiać w Internecie. Jest sporo możliwości na zarabianie w sieci i jedną z najbardziej popularnych form, jest otworzenie własnego sklepu internetowego.
Poradnik początkującego przedsiębiorcy, czyli jak najlepiej wystartować ze sklepem internetowym
Sklep internetowy, jest obecnie najbardziej popularną formą zarabiania w Internecie. Dlaczego tak jest? Ponieważ prowadzenie sklepu nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, takiej jak chociażby programowanie, pisanie tekstów SEO, czy inne formy internetowych prac.
Sprzedaż w sklepie internetowym bardzo przypomina sprzedawanie produktów w stacjonarnym sklepie, z tą różnicą, że nie musimy obsługiwać klientów i stać za ladą, bo sami biorą produkty z półek i sami płacą. Tak to można określić w bardzo skróconej wersji.
Żyjemy obecnie w dobie powszechnego i zewsząd atakującego konsumpcjonizmu, dlatego zainteresowanie się sklepem internetowym, jest bardzo przyszłościowym działaniem.
Ludzie, którzy wracają zmęczeni z pracy, nie mają ochoty na długie stanie w kolejkach, dlatego internetowe zakupy stają się powoli normą. Największe obroty sklepy internetowe notują w okresach świątecznych. Wtedy to o wiele łatwiej jest zamówić na przykład prezenty, które przyjdą dostarczone wprost pod drzwi, niż tracić czas na wizyty w galeriach handlowych, w których w tym czasie ruch jest niebotyczny.
Właśnie z tego powodu sklepy internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem i to zarówno klientów, jak i osób, które taki sklep chcą założyć.
Okazuje się, że otworzenie takiego sklepu wcale nie jest trudnością porównywalne do inżynierii kosmicznej.
Jeszcze chwilę temu, faktycznie było to dość skomplikowane, szczególnie pod względem technicznym, ponieważ dobrze napisana strona sklepu, była rzeczą całkiem drogą.
Postęp technologiczny idzie w zawrotnym tempie, dlatego teraz dostęp do założenia sklepu internetowego jest bądź powszechny i każdy może to zrobić. Wielkim ułatwieniem są gotowe szablony sklepów, które można pobrać na każdy hosting. Dzięki szablonowej strukturze wszystko jest niebywale proste i opiera się głównie na wpisaniu odpowiednich treści w odpowiednie rubryki. Wiadomo, że trzeba także dodać zdjęcia i opisy produktów. Jeśli nasz sklep będzie oferował setki, a nawet tysiące produktów, to warto zatrudnić copywritera, żeby nie musieć samemu wypisywać każdego opisu produktu. Jest to teraz bardzo powszechnie stosowany zabieg, który w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza pracę nad własnym sklepem internetowym.
Rodzaj działalności
Każdy rodzaj sklepu musi być prawnie zdefiniowany, dlatego wielu początkujących przedsiębiorców mocno zastanawia się nad wyborem rodzaju działalności gospodarczej. O ile z samego początku nie wie się dosłownie nic o biznesie, to w miarę poznawania świata biznesu, zaczynamy rozróżniać poszczególne rodzaje działalności. Jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o. o.), czy spółka komandytowa nie są już wyłącznie dziwnymi nazwami, tylko definicjami poszczególnych rodzajów działalności.
Sklep internetowy może funkcjonować jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, z o. o., komandytowa, komandytowo-akcyjna, lub akcyjna.
Jeśli chcemy otworzyć mały biznes, którym będziemy samodzielnie zarządzali, to najlepszym rozwiązaniem będzie jednoosobowa działalność gospodarcza.
Najważniejszą jej cechą jest to, że do jej założenia nie potrzeba żadnego wkładu finansowego. Dla początkującego przedsiębiorcy jest to istne błogosławieństwo. Założenie sklepu internetowego wymaga zakupu towaru i szeregu innych kosztów, które i tak obciążają przedsiębiorcę. Brak wkładu finansowego w samą procedurę zakładania działalności gospodarczej, będzie sporą zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej.
Warto pamiętać, że kwoty, które wpłynął na firmowe konto będą od razu dla nas dostępne, ponieważ majątek firmy jest naszym majątkiem. Ma to także negatywne konotacje, ponieważ za wszystkie zobowiązania firmy, płacimy swoimi pieniędzmi. W przypadku mikro firmy, która dopiero zaczyna, nie stanowi to większego zagrożenia, jednakże jeśli nasz sklep internetowy rozwinie się do sporych rozmiarów, to jednoosobowa działalność gospodarcza zdecydowanie będzie zbyt ryzykowną formą biznesu. Dlaczego? Ponieważ jeśli jakieś duże zamówienie na powiedzmy 1 00 tysięcy złotych, to jeśli okaże się ono fiaskiem, zapłacimy za nie naszym majątkiem. Dlatego też jako następną formę działalności warto jest wybrać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółkę komandytową.
Nie bój się spróbować
Przekleństwem naszych czasów jest zbyt mocny kult sukcesu. Wielu ludziom wydaje się, że sukces osiąga się w jeden wieczór, wymyślając patent, czy firmę, która zarobi krocie. Otóż droga do sukcesu jest bardzo kręta i by go osiągnąć potrzeba przede wszystkim wielkiego samozaparcia i upartości w dążeniu do celu. Nie oznacza to oczywiście, że sukces jest niemożliwy. Po prostu nie można nastawiać się na natychmiastowe zyski i splendor, ponieważ jak w każdej dziedzinie życia, tak i w biznesie, potrzeba przede wszystkim cierpliwości i spokoju.