Prowadzenie pierwszego biznesu. Jak zdobyć dotację na rozwój firmy?

Jesteś młodym przedsiębiorcą, który dysponuje niewielkim wkładem finansowym na rozwój własnego biznesu. Są pewne sposoby uzyskania dodatkowych środków pieniężnych, które pomogą rozwinąć Twoją firmę. Mam na myśli, oczywiście, dotacje. Są one bezzwrotne i nie płaci się od nich podatków. Maksymalna możliwa dotacja z urzędu może oscylować w kwocie szcześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia (dane dotyczą sektora przedsiębiorstw). W 2019 rok suma ta zamyka się w kwocie 27, 5 tysięcy złotych. Podpowiem Tobie, gdzie udać się, aby dostać niezbędne dotacje.
Masz już własną firmę, niestety nie masz odpowiedniego kapitału….
… na ratunek przychodzą Tobie dotacje z urzędu
Dowiedz się, ile dotacji możesz maksymalnie otrzymać. Urzędy pracy w Polsce wspierają osoby, które planują założyć własną firmę. Niestety ciężko dostać na start kredyt z banku. Wynika to z krótkiej historii istnienia firmy. Jednak są, na szczęście, inne źródła starania się o dodatkowe finanse. Na przykład finansowanie społecznościowe, akademickie inkubatory dla przedsiębiorców, fundusze venture capital oraz wiele różnych programów dotacji unijnych.
Urzędy też pomagają młodym przedsiębiorcom
Warunek jest jeden, trzeba być bezrobotnym, który jest zarejestrowany w urzędzie pracy przynajmniej przez jeden miesiąc. Takiego dofinansowania nie otrzymają natomiast studenci, którzy uczą się na studiach dziennych oraz osoby, które nie przyjęły oferty zatrudnienia przez ostatni rok, oraz takie, które już wcześniej skorzystały z dofinansowania (w ramach funduszy publicznych).
Wniosek o uzyskanie dofinansowania należy złożyć w powiatowym lub wojewódzkim urzędzie pracy. Do tego trzeba obligatoryjnie dołączyć biznesplan. Gdy urząd przyzna Tobie dotację na założenie własnej firmy, musisz spełnić jeden warunek – nie możesz działalności gospodarczej zamknąć przed upłynięciem jednego roku. Również nie ma w tedy możliwości zawieszenia działalności gospodarczej oraz nie możesz w innej firmie pracować na etacie. W przypadku, gdy za pierwszym razem urząd nie przyzna dofinansowania, możesz o nie starać się ponownie, składając odpowiedni wniosek. Rocznie jest kilka takich okazji.
Niskooprocentowane pożyczki dla bezrobotnych oraz absolwentów
W tej sytuacji możliwe jest skorzystanie z pomocy rządowej. Wpierają one małą przedsiębiorczość w Polsce. Program ten jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i skierowany jest dla osób bezrobotnych oraz absolwentów uczelni wyższych. Osoby studiujące na ostatnim roku mogą starać się o przyznanie nisko oprocentowanych pożyczek na rozwój działalności gospodarczej. Pożyczki takie pochodzą z Funduszu Pracy. Są one dostępne w całym kraju. W procesie udzielania pożyczek uczestniczą pośrednicy finansowi. Wyłania się ich z przetargu, który organizuje, wyżej wymieniony, Bank Gospodarstwa Krajowego. Oficjalna lista tych pośredników jest widoczna na stronie danego banku.
W przypadku, gdy o pożyczkę ubiega się osoba bezrobotna, musi ona spełniać wymóg zarejestrowania się w urzędzie pracy. Dodatkowo absolwenci szkół (szkoły ponadgimnazjalne oraz studenci ostatniego roku) nie muszą być na liście osób bezrobotnych. W takim razie potrzebne jest niezbędne oświadczenie o niewykonywaniu pracy oraz niezatrudnieni. W przypadku absolwentów, muszą oni przedłożyć kopię odpisu dyplomu. Czasami wystarcza świadectwo ze szkoły.
Niecałe 100 tysięcy złotych na okres siedmiu lat
Program dawania nisko oprocentowanej pożyczki jest tak skonstruowany, że istnieje możliwość skorzystania z niego na czas nawet siedmiu lat. To spore ułatwienie i bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują wkładu finansowego dla swojej firmy. Oprocentowanie jest skrajnie niskie i wynosi tylko 0, 44 procenta w ujęciu rocznym i, co ważne, nie ulega zmianom. Dzięki temu można zaplanować rozwój swojej firmy przyszłościowo. W chwili obecnej maksymalna wartość takiej pożyczki sięga aż 91 604 złotych. To spora suma, zwłaszcza dla świeżo upieczonych właścicieli firm.
Program obejmuje także roczną karencję w spłacie sumy pożyczki. Pożyczka ta nie ma dodatkowych prowizji oraz opłat. Gdy osoba, która stara się o taką pożyczkę, nie ma zdolności kredytowej, może zastosować inne zabezpieczeni spłaty pożyczki. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie.
W jaki sposób uzyskać pożyczkę?
Najpierw trzeba złożyć poprawnie wypełniony wniosek. Musi on być kompletny. Składa się z takich elementów jak: opis przedsięwzięcia, które jest planowane oraz na jaki cel ma być pożyczka. Jeśli nie wiesz jak sporządzić wniosek, możesz skorzystać z fachowych konsultacji. Wniosek należy złożyć w miejscowości, w której prowadzisz własną firmę. Ocena wniosku przez pośredników finansowych trwa do 14 dni roboczych. To dosyć krótki czas. Dzięki temu możesz szybciej otrzymać oczekiwaną pomoc finansową. W sytuacji, gdy wniosek będzie niekompletny, pośrednik finansowy zażąda jego uzupełnienie. Wtedy też wydłuży się czas uzyskania decyzji.
Jak przygotować się do złożenie wniosku o dotację na założenie własnej firmy?
Przede wszystkim, dobrze się do tego przygotuj. Gdy prowadzisz firmę w niszy, oceń potencjał biznesowy. W tym momencie możesz przystąpić do tego, kiedy będą nabory na dofinansowanie. Gdy wybierzesz już właściwy projekt, skontaktuj się z instytucją. To ona właśnie ogłasza wybrany projekt i przyjmuje wnioski. Wcześniej można wziąć udział w spotkaniu informacyjnym, które wyjaśni kwestie dofinansowania. Projekty te opisane są precyzyjnie różnymi kryteriami, które koniecznie trzeba spełnić, aby wziąć udział w nich.
Tym wpisem pomogłem Tobie rozeznać się na temat dotacji dla firm z urzędów. Dotacje są przeróżne. Od profilu Twojej firmy zależy jakiego wyboru podejmiesz. Oczywiście życzę Tobie wiele sukcesów w rozwijaniu Twojej świeżej firmy oraz w uzyskaniu niezbędnych do tego celu dotacji.