Na jakie podatki musi być przygotowany przedsiębiorca i od czego one zależą?

Gdy decydujesz się na prowadzenie własnej firmy, musisz liczyć się z obowiązkiem płacenia należytych podatków. Jakie podatki płaci właściciel firmy? Czy wszystkie podatki są niekorzystne? Nie zawsze tak jest. W tym artykule opowiem Tobie o podatkach w związku s prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
Czym jest podatek? Jaką ich wysokość płaci przedsiębiorca?
Dla większości osób, podatki kojarzą się z czymś złym oraz z przymusem ich płacenia. Permanentnie narzekamy na ich wysokość. Ich płacenie odczuwa nasz portfel. Zacznijmy od definicji podatku. Według ordynacji podatkowej w artykule 6 jest zawarta informacja, że podatkiem jest publicznoprawne, przymusowe, nieodpłatne oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne przeznaczane do Skarbu Państwa, powiatu, gminy lub województwa. Tak mówią odpowiedni przepisy podatkowe.
Dlaczego płacimy podatki i jaki jest ich cel?
Podatki należą do podstawowych i koniecznych dochodów dla budżetu państwa. Zapewniają one pokrycie wydatków państwa. Następnie pojawia się proces redystrybucji dochodu i majątku narodowego. Dzieje się tak między państwem i samorządami terytorialnymi a podatnikami. Dlaczego państwo chce mieć jaki największe wpływy z różnych podatków? Otóż spełniają one funkcję stymulacyjną. Pobudzają gospodarkę, dzięki czemu rozwija się ona. Oczywiście istnieją także różnego rodzaju ulgi podatkowe, żeby na przykład ułatwić prowadzenie firm i spowodować ich rozwój. Ulgami są także często objęte osoby słabsze, schorowane.
Lista podatków w Polsce
Podatek dochodowy. Czym się charakteryzuje?
Podatek ten płacą wszyscy przedsiębiorcy w Polsce, którzy w określonym czasie (w ujęciu rocznym) osiągają przychody w związku z prowadzeniem własnej firmy. Do wybory jest obwiednio zadeklarowana forma opodatkowania. W ustawie o podatku dochodowym należy wyróżnić dwie formy.
Podatek nr 1 – podatek dochodowy
Płacenie podatku dochodowego to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który osiąga przychody. Decydujący wpływ na jego wysokość ma zadeklarowana forma opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyróżnia 2 formy opodatkowania dochodów. Liczą się skala podatkowa oraz podatek liniowy. Ta pierwsza, to dwa poziomy opodatkowania: 18% lub 32% (w przypadku przekroczenia dochodu o wartości 85 528 zł). Natomiast drugą formą jest podatek liniowy. Często, ten model, jest wybierany przez przedsiębiorców, gdyż niezależnie od dochodu, płacą oni zawsze 19% podatku. Następnymi formami opodatkowania są: karta podatkowa oraz ryczałt ewidencjonowany.
Jakie są różnice w formach opodatkowania? W ustawie, która dotyczy PIT, są zawarte informacje o ryczałcie opodatkowania. Ważna jest skalda podatkowa oraz podatek liniowy. Wypada jednak odróżnić dwie rzeczy: dochód i przychód. Dochodem nazywamy przychód minus koszty jego uzyskania, czyli w rzeczywistości sumę, jaka zostaje „na rękę”. Gdy płacisz podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wynika on z osiągniętego przychodu oraz od stawki ryczałtu, jaka obowiązuje, Koszty uzyskania przychodu, w takim wypadku, nie wywierają wpływu na wysokość wartość podatku.
Natomiast, w sytuacji, kiedy płacimy podatek w formie karty podatkowej, nie jest on zależny od przychodu oraz kosztów uzyskania tychże przychodów. Wynika to z faktu, że ustanowiona jest jednolita stawka podatku – dla wszystkich lat podatkowych.
Zasady ogólne skali podatkowej
Najpopularniejszą oraz zasadniczą formą opodatkowania dochodów są skale podatkowe. Ustalana jest urzędowo, dlatego osoby, które płacą podatek, nie składają oświadczeń – w sytuacji, gdy się na taką skalę podatkową decydują. Jeśli bierzemy pod uwagę skalę podatkową, należy wyróżnić dwie stawki podatkowe. Są nimi 18% niższy podatek osiemnastoprocentowy procentowy.
Czym jest podatek liniowy i dlaczego jest często wybieraną formą rozliczeń od dochodów?
Podatek liniowy wynosi 19%. Niezależnie od tego, jaki dochód osiągniemy w ujęciu rocznym. Na jego wybór mogą pozwolić sobie tylko przedsiębiorcy. Osoby fizyczne nie mogą go płacić. Tak wynika z przepisów. Skorzystanie z podatku liniowego jest sporą oszczędnością dla firm, które zarabiają od 100 tysięcy złotych lub więcej w skali roku. Jednak nie mogą wtedy korzystać z wielu ulg podatkowych oraz rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Od dochodu, w ramach podatku liniowego, można odliczyć tylko składki ZUS na ubezpieczenie społeczne.
Ryczałt – czym jest?
Jest to uproszczona forma opodatkowania, w której to podatek rozlicza się od przychodów, które zostały osiągnięte. W tym wypadku nie są brane koszty uzyskania przychodu. Jednak, mimo to, jest to bardzo korzystna forma płacenia podatków. Często jest ona wybierana przez podatników.
VAT jako podatek od usług i towarów
Podatek VAT płacimy wszyscy. Na przykład w sytuacji, gdy robimy zakupy. Czyli praktycznie każdego dnia. Podatek VAT obciąża tak zwaną wartość dodaną na wszystkich etapach dystrybucji różnych dóbr oraz w czasie produkcji.
Płacenie podatku VAT, wobec tego, różni się znacząco od podatków dochodowych. W Polsce obowiązują trzy stawki tego podatku. Są to 5%, 8% i 23%. Trzeba także wskazać, że istnieje preferencyjna stawka podatku VAT, która wynosi 0%. Są to także sytuacje zwolnienia podatku VAT. Wtedy się go nie w ogóle nie płaci.
Podsumowanie. Podatki, które obowiązują w Polsce
Żywię głęboką nadzieję, że pomogłem Tobie wyjaśnić jakie podatki są w Polsce, za co i w jakich stawkach. Teraz już wiesz w jakich sytuacjach transferujesz pieniądze do Skarbu Państwa. Podatki płacimy każdego dnia w formie pośredniej i bezpośredniej. W przypadku prowadzenia własnej firmy, warto pomyśleć o wyborze opodatkowania dochodów własnego przedsiębiorstwa. Czy korzystniejsze dla Ciebie będzie płacenie podatku liniowego? Musisz wszystko skalkulować. Od tego zależy ile pieniędzy zostanie w Twoim portfelu.