Kredyt konsolidacyjny, idealny dla firm.

Kredyt konsolidacyjny może być dużą pomocą dla firm, które chcą wszystkie swoje zadłużenia połączyć w jedno. W taki sposób szybko i bez problemów spłacą zadłużenie, a co najważniejsze bez opóźnień i niepotrzebnego stresu związanego z rosnącym procentem.
Jedna rata zamiast kilku miesięcznie
Kredyt konsolidacyjny cechuje się połączeniem mniejszych kredytów w jeden duży, który będzie zdecydowanie lepiej i szybciej spłacić. Kilka rat w ciągu miesiąca może być bardzo dużym obciążeniem dla Twojej firmy. Dlatego większość firm będących na rynku decyduje się na kredyt konsolidacyjny, który jest nierzadko wybawieniem z problemów finansowych. Już sama zmiana, która jest wprowadzana na początku decyzji odnośnie kredytu konsolidacyjnego jest kusząca, jedna rata ma zastępować kilka wiele droższych. Jednak nieprzemyślane działanie może doprowadzić nas do kłopotów, które nie pomogą nam w szybkim spłaceniu zadłużenia. Zredukowanie przez firmę comiesięcznych płatności w jedną i to dużo tańszą niż suma wcześniejszych rat kredytów.
Połączenie wszystkich zobowiązań w jedno
Z konsolidacji należy skorzystać z rozwagą i głową, ponieważ jej największa zaleta może okazać się pułapką, z której nie będzie nam tak łatwo wyjść. Jeżeli raty w krótkim czasie się zniwelują i obniżą będzie to duże ułatwienie dla firmy, która popadła w kryzys finansowy, jednak działa to na niekorzyść w wypadku długości kredytowania ponieważ w ostatecznym rozliczeniu spłacimy dużo więcej pieniędzy niż pożyczyliśmy. Zadziała zatem prosty system im dłuższy kredyt tym więcej spłacimy. Jeżeli planujemy zaciągnąć kredyt konsolidacyjny musimy liczyć się z tym, że uzyskanie pozytywnego odzewu ze strony banku nie będzie takie jasne, jak w przypadku kredytu gotówkowego. By wszystko doszło do skutku, bank wymaga wielu dokumentów, które potwierdzają aktualny stan i kondycję osoby fizycznej lub firmy, która stara się o zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli wszystkie dokumenty spełniają wszystkie normy, które narzuca bank, najprawdopodobniej bank wyrazi zgodę na kredyt konsolidacyjny. Gdy jesteś po weryfikacji wykonanej przez bank i spełniasz wszystkie najważniejsze normy, które upoważnią Cię do kredytu konsolidacyjnego, musisz rozważyć listę banków, w których będziesz starać się o kredyt konsolidacyjny. Po weryfikacji przez banki dostaniesz odpowiedź. Ważnym aspektem jest świadomość kredytobiorcy, co do warunków, które będą wynikały z zawarcia umowy między nim a bankiem. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wysokość raty po konsolidacji, powinna ona być niższa niż łączna wartość wszystkich rat, pozostałych kredytów, które były płacone przed konsolidacją. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest długość kredytowania, warto wspomnieć o tym, że im dłuższy okres kredytowania tym więcej odsetek, które należy spłacić. Prowizja za udzielenie kredytu, może wahać się od 0-5%. Wszystko zależy od banku w jakim staramy się o konsolidację naszych kredytów. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest RRSO, czyli realna roczna stopa oprocentowania, powinna być ona najkorzystniejsza ponieważ im będzie wyższa, tym więcej pieniędzy będziemy musieli spłacić. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest dokładne sprawdzenie umowy, czy w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu bank nie wypowie nam umowy. Dla osoby starającej się o konsolidację przez dłuższy okres czasu może być to bardzo problematyczna kwestia. Najważniejszą i ostatnią sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie kredytu np. hipoteką czy wekslem.
Kredyt konsolidacyjny to bez wątpienia wiele korzyści zarówno dla osób fizycznych jak i firm, które decydują się na takie rozwiązaniem jednak warto przyznać, że musi być to dokładnie przemyślana decyzja, do której należy się przygotować. Głównie wtedy kiedy jesteśmy przedsiębiorcami prowadzącymi małą lub dużą firmę. Bez wątpienia rata konsolidacji powinna być niższa niż suma poszczególnych kredytów jednak, trzeba mieć na uwadze to, że jest to duże obciążenie dla budżetu. Obecna stopa oprocentowania zachęca do konsolidacji, lecz każdy kto decyduje się na tego typu wyjście z sytuacji musi mieć świadomość tego, że może ona w szybkim czasie wzrosnąć, przez co wzrosną również raty naszych kredytów, a przecież miały być niższe i łatwiejsze w spłacie. Najważniejszą kwestią w zdecydowaniu się na konsolidację jest świadomość, że osoby, które zalegają ze spłatą zobowiązań nie będą miały możliwości rozwiązania swoich problemów za pomocą konsolidacji, gdyż żaden bank nie zgodzi udzielić się kredytu konsolidacyjnego.
Ostatnia deska ratunku
Dlatego jeśli Ty i Twoja firma przeczuwacie problemy w spłacie swojego zadłużenia najważniejsza jest jak najszybsza reakcja, która sprawi, że zobowiązanie, które musimy spłacić nie będzie dla nas z dnia na dzień coraz większym problemem, lecz z łatwością będziemy je spłacać. Jeżeli staramy się o konsolidację w konkretnym określonym przez nas banku musimy najpierw zbadać rynek, wszystkie najważniejsze informacje znajdziemy na stronie banku. Jednak najważniejsze jest nienastawianie się na konkretny bank, gdyż nie koniecznie zostanie nam udzielony kredyt w tym miejscu. Najlepiej jest znaleźć kilka banków, w których będziemy starać się o konsolidację. Jednak warto dodać, że nie zawsze dobrze widziane jest wysyłanie starań do wszystkich banków, może być to źle odebrane. Konsolidacja jest to świetny sposób na wyjście z problemów finansowych, jednak podchodźmy do niej z rozwagą.
Każda groźba bankructwa potrafi przyprawić przedsiębiorcę o gęsią skórkę, ale najważniejsze jest, by zachować spokój i równowagę. Tylko wtedy działania będą przemyślane i pozwolą na wyjście z patowej sytuacji. Warto jest pamiętać o tym w najbardziej stresujących sytuacjach, które w życiu przedsiębiorcy są dosłownie chlebem powszednim.