Jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli najprostszy rodzaj firmy

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób decyduje się na założenie własnej działalności. Przyczyn takiego staniu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w zbyt niskim wynagrodzeniu oraz niestabilnej sytuacji na rynku pracy. Osoby, które są z natury przedsiębiorcze, zaczynają zastanawiać się w jaki sposób rozpocząć zarabianie na siebie. Nie na szefów, przełożonych, menadżerów, tylko na samego siebie. Odpowiedzią na takie chęci, jest założenie własnej działalności gospodarczej.
Nie od razu Rzym zbudowano
Zanim przejdzie się do zarabiania dużych pieniędzy należy zacząć wszystko od początku, czyli od dobrego planu. Podejście do tematu działalności gospodarczej z wymaganiem,,ja chcę po prostu dużo zarabiać’’ jest kompletnie zgubnym sposobem na rozpoczęcie przygody z biznesem. Zanim zaczniemy zarabiać należy dobrze wiedzieć na czym chcemy zarabiać.
Wielu osobom, jako pierwszy pomysł przychodzi do głowy prowadzenie własnego sklepu internetowego. Nie jest to zły sposób na początek, lecz należy dokładnie wyznaczyć profil sklepu internetowego. Prościej mówiąc nie możemy sprzedawać grochu, mydła i powidła. Sklep internetowy powinien oferować produkty z konkretnej branży, dzięki temu jest o wiele bardziej wiarygodny i przyciąga tylko zainteresowanych klientów.
Warto zaznaczyć, że sklep internetowy jest tylko jedną z wielu możliwości, które daje internet. Oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza wcale nie musi opierać się na usługach internetowych, ponieważ jest świetnym rozwiązaniem gdy wykonujemy praktycznie każdy zawód dostarczający dane usługi. Jest to doskonały sposób na rozpoczęcie kariery, w której pracujemy sami na siebie. Nikt nie będzie przywłaszczał sobie naszej pracy, a wypracowana marka, będzie tylko i wyłącznie naszą zasługą.
Wraz z dojrzewaniem pomysłu na własny biznes pojawiają się pytania i wątpliwości.
Czy na pewno sobie poradzę? Czy ogrom różnych biznesowych formalności pozwoli mi rozwinąć skrzydła? Czy ZUS nie będzie zbyt dużym obciążeniem, przez który mój zysk będzie mizerny?
Te wszystkie pytania i wątpliwości to kolejny krok na drodze do zostania przedsiębiorcą.
Naturalne jest to, że obawiamy się tego, co jest nieznane, dlatego zamiast zamartwiać się i w głowie roztrząsać niezliczone scenariusze, warto udać się do specjalistów, którzy wytłumaczą co i jak działa w biznesie. Urzędy dla bezrobotnych organizują kursy zwane,,ABC Przedsiębiorczości’’. Jest to świetna metoda na zaznajomienie się ze specjalistycznym nazewnictwem biznesowym i rozwianie wątpliwości. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest tak bardzo skomplikowane jak na początku może się wydawać.
Plusy jednoosobowej działalności gospodarczej
Największymi plusami jednoosobowej działalności gospodarczej jest to, że przedsiębiorca jest totalnie niezależny. Sami sobie jesteśmy żaglem, sterem i okrętem, jak mawiał nasz Narodowy Wieszcz. Jest to niewątpliwie niezwykle komfortowa sytuacja, ponieważ nie mamy nad sobą żadnego przełożonego. Oznacza to, że nikt nie będzie nas nadmiernie stresował i wykorzystywał, ponieważ to my sami pracujemy na własny sukces. Czy oznacza to, że każdy może zostać przedsiębiorcą? Nie do końca. Przedsiębiorca, to osoba, która jest kreatywna i ma silne poczucie obowiązku. Kiedy nie ma się nad sobą żadnego przełożonego, to tak naprawdę nic nas nie goni. Osoby ze skłonnościami do lenistwa bardzo szybko popaść mogą w stagnację, dlatego nie osiągną nawet namiastki sukcesu. Wolność, którą daje prowadzenie własnej działalności gospodarczej potrafi być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Niewątpliwym plusem jest to, że pracujemy tyle ile my sami chcemy. Osoby, które miewają skłonność do pracoholizmu potrafią także szybko zachłysnąć się możliwościami, które daje jednoosobówka, dlatego najważniejszym jest zdrowy umiar i odnalezienie własnej równowagi. Gdy jesteśmy przedsiębiorcą to my ustalamy jak dużo pracy wykonywać musimy.
Jeśli chodzi o koszty prowadzenia jednoosobowej działalności, to są one stosunkowo niskie, ponieważ przez pierwsze 2 lata prowadzenia firmy, płacimy tak zwany,,Mały ZUS’’, czyli składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które zawierają tylko ubezpieczenie zdrowotne. Koszt normalnej, comiesięcznej składki ZUS wynosi obecnie 1300 złotych, a małego ZUSu 500, dlatego jest to spora różnica, szczególnie przy początkach działalności.
Możliwości finansowania naszej jednoosobowej działalności jest sporo, ale najważniejsza z nich, to dotacja na założenie własnej działalności gospodarczej. Jest to około 20 tysięcy złotych, które przeznaczyć możemy na zakup dowolnych sprzętów, programów i innych rzeczy potrzebnych do funkcjonowania naszej nowej firmy. Jest to doskonały sposób na start dla wszystkich przedsiębiorców zaczynających przygodę z biznesem. Jedynym warunkiem, który musi być spełniony, żebyśmy nie musieli oddawać przyznanej kwoty, jest obowiązek utrzymania się naszej firmy na rynku przez okres 2 lat.
Po tym czasie, nie będziemy musieli już oddawać otrzymanych pieniędzy, nawet jeśli nasza firma zostanie zamknięta.
Warto nadmienić, że kolejnym plusem jest fakt, iż majątek firmy jest naszym majątkiem i korzystać z pieniędzy możemy od razu, gdy tylko trafią one na konto naszej firmy.
Minusy jednoosobowej działalności gospodarczej
Dość dużym minusem przy prowadzeniu jedoosobówki jest fakt, iż nasz majątek wlicza się w majątek firmy, a co za tym idzie wszystkie zobowiązania naszej firmy bazują na naszym prywatnym majątku. Jest to sytuacja niebezpieczna tylko w przypadku kontraktów na bardzo duże sumy. Kiedy nasz biznes rozrośnie się do rozmiarów dużego przedsiębiorstwa, to trzeba wówczas pomyśleć nad przekształcenie go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, lub spółkę komandytową.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to szansa na rozpoczęcie kariery, w której pracować będziemy tylko i wyłącznie na własny sukces.