Firmowy samochód w leasingu – czy to się opłaca?

Samochód jest dzisiaj dla każdego niezbędny. Dzięki samochodom poruszamy się znacznie szybciej i sprawniej. Mobilność, którą daje własne auto jest nieoceniona, a jeśli chodzi o funkcjonowanie firmy, to samochody są po prostu konieczne. Zakładając firmę ma się masę różnych wydatków, które bardzo mocno obciążają kieszeń świeżego przedsiębiorcy. Dlatego w ramach oszczędności przedsiębiorcy zaczynają z używaniem własnego samochodu. Jednakże eksploatacja swoje auta bardzo szybko daje się we znaki i jest widoczna choćby w coraz częstszej zmianie części eksploatacyjnych samochodu. Co zrobić, by nie zajeździć swojego prywatnego auta?
Wypożyczone 4 kółka
Kupno nowego auta na firmę można zrealizować za pomocą kredytu samochodowego, który zaciągniemy na firmę. Nie jest to złe rozwiązanie, ale wiąże się ono z przywiązaniem do konkretnego samochodu, w którym wszystkie naprawy i przeglądy techniczne będziemy zmuszeni realizować z własnej kieszeni.
Najbardziej popularną formą finansowania samochodu firmowego jest leasing. Bardzo często słyszymy ten zwrot, ale czy na pewno wiemy na czym to wszystko polega?
Zacznijmy od samego początku. Samo słowo leasing pochodzi od angielskiego słowa lease, które w wolnym tłumaczeniu oznacza dzierżawę, czy wynajem. Leasing jest więc formą dzierżawy określonego środka trwałego. Leasingobiorca ma możliwość korzystania z danego dobra, pod warunkiem, że będzie regularnie płacił raty. Oczywiście czas leasingu jest precyzyjnie określony w umowie. W leasing można brać środki trwałe zarówno nowe, jak i używane. Mogą to być środki transportu, urządzenia, maszyny, komputery, a także nieruchomości (których wynajem jest najczęściej spotykany na rynku).
Leasing samochodowy jest bardzo obszerną gałęzią leasingu, ponieważ można wynajmować samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy, naczepy, pojazdy specjalistyczne, ciągniki i tak dalej. W zasadzie praktycznie każdy rodzaj pojazdu można wziąć w leasing, pod warunkiem, że ktoś chce ją w leasing dać.
Leasing jest świetną formą finansowania samochodu firmowego, ponieważ charakteryzuje się przede wszystkim niską ratą za wynajem samochodów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie wiedzą skąd wziąć ogromne środki finansowe na zakup floty samochodowej. Leasing ułatwia rozruch firmy i pozwala na osiągnięcie zadowalających zysków. Wykrzyczenie samochodu na też szereg korzyści, które szczególnie atrakcyjne są właśnie dla początkujących przedsiębiorców. Leasing jest najlepszym sposobem na rozkręcenie mikro i małych firm.
Według badań w 2017 roku samochody dostawcze i ciężarowe o wadze nie przekraczającej 3, 5 tony, wynosiły aż 45 procent struktury rynku leasingowego. To badanie pokazuje jak bardzo leasing stał się popularny. Zaciąganie kredytu na flotę samochodową zaczęło być tak mało opłacalne, że praktycznie rzecz ujmując o wiele bardziej opłaca się wypożyczać samochody. Najważniejszą funkcją leasingu, jest fakt iż nie musimy się o nic martwić przy wypożyczaniu samochodu. Jest to jedna z najbardziej popularnych form finansowania samochodów firmowych i obecnie coraz więcej firm decyduje się na tego typu rozwiązanie.
Większa dostępność oznacza szersze możliwości
Nie da się ukryć, że leasing jest o wiele bardziej dostępną formą finansowania samochodu firmowego, niż zaciągnięcie kredytu samochodowego. Proces udzielania leasing także jest bardziej przystępny, bo trwa zazwyczaj tylko kilka dni.
Czas trwania umowy zależny jest całkowicie od tego na jak długi okres czasu chcemy wypożyczać samochód, lub większą ich ilość.
Możliwe jest także zawarcie w umowie klauzuli, która umożliwia wykup pojazdu po okresie umowy. Jest szczególnie przydatna opcja, kiedy samochód tak bardzo przypadł nam do gustu i tak mocno się do niego przyzwyczailiśmy, że trudno będzie nam się z nim rozstać.
Czas na który zazwyczaj zawierana jest umowa leasingowa, to okres od 2 do 4 lat. Naturalnie można zawrzeć umowę leasingową na dłuższy okres czasu, jednakże mimo iż w takim wypadku miesięczna rata jest niższa, to finalnie generuje ona większe koszty, niż w przypadku umów na krótszy okres czasu. W ciągu ostatnich lat, najbardziej popularna byłą umowa leasingowa zwierana na 34-48 miesięcy.
Samochód, który mamy w leasingu stale jest własnością firmy leasingowej, a my jesteśmy dzierżawcami tego pojazdu.
Warto zaznaczyć, że leasingowa forma wypożyczania samochodów i innych dóbr staje się coraz bardziej powszechna. Futurolodzy i naukowcy sądzą, że w przeciągu kolejnych dekad, leasing będzie najbardziej opłacalną formą użytkowania dóbr trwałych.
Leasing to przyszłość!
Wszystko skazuje na to, że leasing stanie się w przyszłości jeszcze bardziej popularny, niż jest obecnie. W biznesie doskonale już wiedzą, że wypożyczenie jakiegoś sprzętu na okres w którym go użytkujemy, jest znacznie bardziej opłacalne, niż wydawanie ogromnych sum pieniędzy na jego zakup. Często jest to zakup na raty, dlatego finalnie jest to szalenie nieopłacalne. Przyszłość, która nadchodzi będzie okresem kiedy wypożyczanie wszystkiego będzie codziennością. Nie trzeba będzie kupować samochodów, bo będziemy je wypożyczać na czas, kiedy je potrzebujemy. Leasing jest obecny już dzisiaj w większości naszych usług, z których korzystamy, jak chociażby VOD, czyli wypożyczalnie cyfrowych filmów. Jest to o wiele bardziej opłacalne, niż kupowanie filmu w sklepie z elektroniką.
Leasing w ciągu następnych dekad wejdzie bardzo mocno w każdą dziedzinę życia i należy po prostu być na to gotowym. Jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ skoro coś doskonale sprawdza się w biznesie, to i w życiu codziennym będzie dobrze funkcjonowało, dlatego też warto zainteresować się tą branżą, ponieważ ma ona bardzo świetlistą przyszłość.