Czy prowadzenie firmy w Polsce rzeczywiście jest tak trudne?

Wiele osób bardzo narzeka na warunki prowadzenia własnej działalności w naszym kraju. Jest to spowodowane głównie tym, że podatki i ogólne koszty prowadzenia firmy są dość wysokie i ludziom najzwyczajniej się to nie opłaca. Ale jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście prowadzenie własnej firmy jest tak bardzo problematyczne i wręcz niemożliwe? Przecież w Polsce jest cała masa firm i przedsiębiorstw, które całkiem dobrze sobie radzą i nie narzekają aż tak.
Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia
Wywód odnośnie prowadzenia własnej firmy należy zacząć od specyficznego rysu historycznego. Nasz kraj poprzez 123 lata zaborów oraz 50 lat Polskiej Republiki Ludowej zaliczył bardzo mocną obsuwę w przedsiębiorczości obywatelskiej. Niezwykle mocno odbiło się to na kondycji polskiej gospodarki, która po upadku muru berlińskiego praktycznie zaczynała od zera. Co starsi pamiętają istne szaleństwo lat 90tych. Rodził się wtedy koślawy kapitalizm, który cały czas trącił socjalistycznym blokiem wschodnim. Miało to niebotyczny wpływ na to, jak rozwijał się u nas duch przedsiębiorczości i świat biznesu. W pewnym momencie wystarczyło tylko bardzo chcieć i mieć dojścia, a mogło się być kim się chciało. Ten brak kompetencji bardzo szeroko odbił się na naszej gospodarce i na postrzeganiu przedsiębiorczości. Ludzie często denerwują się, że nasza gospodarka w porównaniu do niemieckiej, jest raczkująca. Jest to prawda, ale wystarczy popatrzeć na historię krajów zachodu Europy i zrozumiałej jest dlaczego nasza gospodarka odstaje od tej z Europy zachodniej. Bardzo duży wpływ na to, jak my Polacy postrzegamy przedsiębiorczość i prowadzenie własnej firmy, ma nasza cecha narodowa, czyli kombinowanie. I nie piszę tego wyłącznie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Nasze kombinatorstwo ma często bardzo pozytywne skutki, ale kombinatorstwo połączone ze skąpstwem sprawia, że jest to raczej negatywna cecha. Skoro w Polsce tak bardzo trzeba kombinować, żeby do czegoś dojść, to dlaczego wówczas jest tak wielu ludzi sukcesów? Zażarci i zawistni odpowiedzą, że pewnie nakradli, albo są synkami komunistów. Jest taka możliwość, ale jest to tylko pewien ułamek. Reszta ludzi doszła do sukcesu tylko i wyłącznie swoją ciężką pracą, ponieważ bez pracy nie ma kołaczy. Większość ludzi sądzi, że do sukcesu wiedze prosta i szybka droga. Wystarczy pstryknąć palcami, wypowiedzieć magiczne słowo i już jest się milionerem. Dla wszystkich którzy tak sądzą, zalecane jest zapoznanie się z biografiami ludzi sukcesu. Każdy z nich powie, że ich droga do sukcesu była kręta, a stopniami na tej stromej wspinaczce były kolejne porażki. Kult sukcesu sprawia, że ludzie sądzą iż do milionów dochodzi się szybko i bezproblemowo. Otóż nic bardziej mylnego. Sukces to kręta droga, którą przechodzą w całości jedynie najbardziej wytrwali i uparci przedsiębiorcy. Warto o tym pamiętać, kiedy dosięgną nas porażki, bo z pewnością tak będzie. Tak po prostu musi być.
Jak to właściwie jest z tym ZUSem?
Działalność gospodarcza, to specyficzne środowisko i wyjątkowe wymagania. Będąc na etacie w pracy, w zasadzie nic nas nie obchodzi. Składki mamy odprowadzane przez pracodawcę, dlatego jedyne na czym musimy się skupić, to wykonywanie służbowych obowiązków. W przypadku, gdy zdecydujemy się na własną działalność gospodarczą, to dosięga nas masa obowiązków i nakazów z których wcześniej nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Najważniejszą kwestią jest regularne opłacanie składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele osób twierdzi, że ZUS jest zabójczy dla małych i mikro firm. Standardowa składka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosiła w roku 2019 dokładnie 1300 złotych. Dla początkującego przedsiębiorcy rzeczywiście może to być zabójcza składka, bo początki w biznesie bywają ciężkie i często 1300 złotych to zysk za cały miesiąc. Na szczęście sytuacja biznesowa w Polsce z roku na rok się poprawia. W 2018 roku weszła tak zwana Mała Konstytucja Biznesu. Jest to szereg usprawnień dla początkujących przedsiębiorców, ale najważniejszym udogodnieniem jest tak zwany Mały ZUS. Składka ta wynosi 500 złotych i faktycznie jest,,zjadliwa’’ dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ nie uszczupla aż tak ich budżetu. Taki Mały ZUS można płacić przez okres 2 lat. Po tym czasie przechodzi się już na pełną składkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nie bój się spróbować, ponieważ możesz stracić okazję życia!
Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwym przedsięwzięciem, lecz daje to niesamowicie wielką satysfakcję. Szczególnie wtedy, gdy widzimy jak nasza firma zaczyna przynosić zyski i sukces na który pracujemy, możemy zawdzięczać wyłącznie samym sobie. Warto tutaj zaznaczyć, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Jest to niesamowicie ciężka praca, w której nie ma nadgodzin, bo pracujemy często 24 godziny na dobę (a na pewno przynajmniej 16). Bardzo często też przez zbyt aktywne myślenie o firmie zaniedbujemy własne rodziny. Taki jest niestety los przedsiębiorcy, ale na pocieszenie warto dodać, że nie jest tak cały czas. Po pewnym czasie człowiek zaczyna rozumieć jak to wszystko działa i rozpoczyna się powolne łapanie równowagi. Trochę to trwa, ale gdy złapie się już odpowiedni rytm i równowagę, to prowadzenie własnej działalności daje coś, czego nie daje żadna inna praca – poczucie, że do wszystkiego co mamy, doszliśmy sami. Prowadzenie firmy, jest tak specyficznym rodzajem pracy, że nie da się tego porównać z niczym innym. Właśnie z tego powodu, ludzie nie powinni się bać zakładać firmy. Jeśli coś nie pójdzie, to trudno, ponieważ zawsze można zamknąć interes i powrócić do etatu. Dlatego nawet nie warto, ale trzeba spróbować, ponieważ świat biznesu stoi otworem i przyjmie każdego.