Co powinieneś wiedzieć o kredytach firmowych jako właściciel przedsiębiorstwa?

W tym artykule opiszę Ci, czym są kredyty oraz co powinieneś o nich wiedzieć jako szef firmy. Odpowiem Ci na pytania, jak długo trzeba prowadzić firmę, żeby otrzymać kredyt, dlaczego niektóre banki są zainteresowane współpracą ze start-upami, gdzie oprócz banków możesz uzyskać kapitał na rozwój Twojego przedsiębiorstwa oraz dlaczego wzięcie kredytu na początku działalności ma sens? Zatem, do dzieła!
Nie można dostać kredytu dla firmy, która dopiero wystartowała – To MIT
Dopiero założyłeś działalność gospodarczą i chcesz uzyskać kredyt? Działają w Polsce banki, które Tobie ten cel umożliwią. Niektóre banki wymagają, aby prowadzić działalność minimum 6 lub 12 miesięcy. Jednak znajdziesz także takie, które oferują kredyty dla nowopowstałych firm – i to już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Oferta jest bogata i dobrze przygotowana. Czasami do wzięcia takiego kredytu wystarczy dowód zarejestrowanej działalności gospodarczej (REGON) albo pierwsza faktura. Pod uwagę banki biorą także wcześniejsza historia kredytowa.
Banki nie wspierają biznesu – kolejny MIT
Każdego miesiąca rejestrowana jest w Polsce liczba 25 tysięcy nowych podmiotów gospodarczych. Tak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. W ciągu roku powstaje ponad 300 tysięcy. Zatem nie dziwi, że banki szeroką ofertę kredytową dla małych firm. Przecież chodzi im o nowych klientów. Banki chcą ponadto zarobić jak najwięcej, co nikogo nie powinno dziwić. W takiej sytuacji startupy mają spore szanse na otrzymanie kredytu na rozpoczęcie działalności oraz rozwój. Pożyczanie pieniędzy start-upom jest jak najkorzystniejsze dla banków. Jeśli taka firma zostanie dobrze potraktowana przez bank, wtedy wróci do niego ponownie. Będzie korzystać z jego oferty, co przełoży się na dodatkowe zyski dla banku. Start-upy bez pomocy po prostu sobie nie poradzą.
Czym jest kredyt?
Jest kapitałem pożyczonym przez instytucje finansowe, jakimi są banki. Wyróżniamy krótko- oraz -długoterminowe. Wymagana jest odpowiednia umowa z oznaczonym czasem zwrotu. Kredyty są regulowane przez prawo bankowe.
Czym jest pożyczka?
Z reguły nie ma konkretnego przeznaczenia. Może być udzielana na krótki termin. Najczęściej w formie gotówki. Pożyczki są regulowane przez Kodeks cywilny.
Kredyty są za drogie – dlatego lepiej z nich zrezygnować – To również jest MIT[./h1]
W ofercie kredytów bez problemów znajdziesz nisko oprocentowane. Wystarczy szczegółowo przejrzeć propozycje różnych banków. Jest tak dlatego, że stopa lombardowa jest na bardzo niskim poziomie (tylko 2, 5 procent). To sprawia, że najwyższe oprocentowanie kredytu może być na poziomie maksymalnie 10 procent. Z przepisów wynika, że wysokość oprocentowania kredytów może wynosić najwyżej czterokrotność stopy lombardowej. Wcześnie było to 20 procent. Na szczęście zmiany w prawie zostały zmienione i stały się łaskawsze dla potencjalnych kredytobiorców. Wobec tego, z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że na rynku znaleźć można również tak zwane “tanie” kredyty.
Bardzo często zdarza się, że wiele kredytów, które są w ofercie banków, są przeznaczone na bieżącą działalność gospodarczą. Ich uzyskanie nie jest wcale trudne oraz zajmuje mało czasu. Potrzebny jest rachunek na firmę w konkretnym banku. Wtedy możesz się spodziewać interesującej oferty.
Najprościej dostać limit na kartę kredytową lub w rachunku – to akurat jest FAKTEM
Sprawa uzyskania kredytu jest prostsza w sytuacji, kiedy jesteś klientem danego banku. W tym banku robisz różne operacje finansowe swojej firmy. Wtedy możesz uzyskać gwarantowany limit kredytowy. Wtedy bank obliczy Ci wysokość kredytu, jaki maksymalnie możesz wziąć.
[h3Kredyty inwestycyjne oraz hipoteczne na działalność gospodarczą[/h3]
W tych sytuacjach bank może oczekiwać od Ciebie odpowiedniego zabezpieczenia. Może to być weksel, cesja na lokacie, poręczenie, zabezpieczenie na majątku trwałym firmy albo ustanowienie hipoteki.
Zdarza się, że trzeba przy tej okazji dokupić ubezpieczenie na kredyt. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie się przed nieodpowiedzialnymi dłużnikami.
Podsumowanie
W tym artykule wyjaśniłem Ci, na czym polegają kredyty dla firm. Wymieniłem je oraz Tobie opisałem. Gdy chcesz koniecznie uzyskać kredyt na rozwój własnej działalności gospodarczej, udaj się w takiej sytuacji do placówki banku i wypytaj o szczegóły. Pamiętaj, aby nie podejmować decyzji pochopnie. Wzięcie kredytu firmowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wszystko musisz dokładnie przemyśleć i przekalkulować. Kredyt będziesz przecież spłacać latami. Oblicz wysokość rat i dopasuje do Twoich prognozowanych dochodów miesięcznych.
Na rynku polskim działa wiele banków, które każdego dnia walczą o klienta. Również oferta kredytów firmowych jest bogata. Dlatego warto wybrać z wielu ofert tę najbardziej dogodną i korzystną. Zwracaj uwagę na marże i prowizje. Dowiedz się, czy wymagane jest ubezpieczenie kredytu firmowego. Wszystkim bankom zależy, aby właśnie u nich potencjalny kredytobiorca zdecydował się zaciągnąć kredyt. To spore zyski dla banku. To, to prawda. Instytucje finansowe, jakimi są banki, zarabiają naprawdę sporo na kredytach. Ponadto związanie się z jednym bankiem (kredyt, rachunek i karta kredytowa) może nieść dla Ciebie wiele korzyści. Dbaj o swoją firmę, najlepiej jak potrafisz.
Teraz jesteś już świadomym przedsiębiorcą, który wie, na co zwracać uwagę, w sytuacji gdy starasz się o kredyt. Liczy się rozsądek oraz chłodna kalkulacja. Racjonalne zachowanie jest w cenie. Chyba że chcesz popaść w długi. Nie możesz sobie pozwolić na taką sytuację. Liczy się teraz Twoja odpowiedzialność. Firma, z którą wiążesz spore nadzieję, ma się rozwijać najszybciej jak potrafi. Kredyt może jej w tym pomóc.